Každý z nás už někdy narazil na zkratku API. Celý název je Application Programming Interface a jde o zkratku používanou v IT rozhraní pro různé aplikace. Zjednodušeně řečeno je to jakýsi soubor umožňující komunikaci mezi aplikacemi. Jsou to takové „dialogy“ bez kterých nás daná aplikace při pokusu o komunikaci jednoduše odmítne. Pojďme si to teď rozebrat podrobněji.
API je v podstatě jednoduché rozhraní pro různé aplikace a jejich následné programování. Obsahuje knihovny, funkce, mnohé procedury, protokoly a třídy. Ty umožňují programátorům komunikovat s jednotlivými softwary. Funkce tohoto rozhraní jsou svým způsobem programovým celkem. Ten mohou programátoři používat rovnou bez nutnosti jakéhokoliv programování.
Principem API je zprostředkovat komunikaci dvou aplikací a vzájemnou výměnu dat. Pokud jde o komunikace, tam je možné nastavit jednosměrnou či obousměrnou. API lze využívat na třech úrovních – webové služby, operační systém a konkrétní program.
S ohledem na to, že dnes existuje nepřeberné množství různých aplikací, dochází tak ke shromažďování obrovského objemu dat a mnoha informací, a to nejen o produktech, službách, ale i fotkách a samotných uživatelích.
Tyto aplikace následně nabízejí funkce používané při procházení jednotlivých internetových stránek. Jsou to třeba výpisy článků, zobrazování určitých vybraných článků, ale rovněž stránkování atd. Dokonce jsou k dispozici i takové aplikace s jejichž pomocí lze snadno a rychle vystavit fakturu či poslat hromadné mailové zprávy. No a k tomu, aby se dalo k výše jmenovaným funkcím vůbec dostat potřebujete právě API.
Příkladem mohou být třeba osobní webové stránky. Představte si, že máte nějaký web, který nabízí základní funkce a napadne vás, že by bylo dobré trochu rozšířit jejich možnosti a nalákat návštěvníky na zajímavější funkce.
API vám třeba umožní přidat možnost přihlašování z různých účtů, ať už jde o účet na Facebooku, Twitteru, případně Linkedin a další. Ve chvíli, kdy uživatel poskytne souhlas, že je možné jeho účet například na Twitteru propojit s vašim webem, dá se prostřednictvím API snadno zjistit, co daný uživatel dělá, jaké má koníčky, na jaké adrese se vyskytuje a kdo jsou jeho přátelé.
Když to vezmeme z obecného hlediska, pak tedy aplikace či nějaké externí stránky, s nimiž se hodláte propojit, poskytnou popis dat a seznam funkcí, které je možné použít a pracovat s nimi. Právě popis dat je součástí důležité dokumentace samotného poskytovatele API.
Záleží vždy na jednotlivci, tedy konkrétním uživateli, co je jeho cílem. To znamená, co hodlá z externí aplikace získat, případně co hodlá poslat. Pro vzájemnou komunikaci aplikací jsou používány speciální formáty určené na výměnu různých dat, například JSON, XML a další.
Nebojte se využít naše data! Děkujeme, že nás uvedete jako zdroj, a to s odkazem na web ceskalogistika.cz
Česká logistika je projekt nezávislé technologické služby Balíkobot, která pomáhá firmám agregovat přepravní služby.